İspanya’da koronavirüs salgınıyla mücadele için ordu göreve çağrıldı!

Son dakika: İspanya'da koronavirüs salgınıyla mücadele için ordu göreve çağrıldı!

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, son dönemde hızlı artış gösteren yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarına karşı verilen mücadeleye, olağanüstü hal (OHAL) döneminde olduğu gibi yeniden askerin destek vereceğini bildirdi.

Bakanlar Kurulu toplantısından sonra basına açıklama yapan Sanchez, ülkedeki 17 özerk yönetimden talep gelmesi halinde Silahlı Kuvvetlerin Covid-19 ile mücadele çalışmalarına katılmaya hazır olduğunu belirtti.

Sanchez, ilk aşamada 2 bin askerin görevlendirileceğini kaydetti.

İspanya’da, 14 Mart-21 Haziran tarihleri arasında Covid-19‘dan dolayı ülke genelinde uygulanan OHAL döneminde de katkı veren askerler, özellikle büyük kentlerin giriş ve çıkışlarında, hastane, havaalanı, tren istasyonlarında kontrol ve güvenlik aşamasında görev almışlardı.

Başbakan Sanchez, Covid-19’dan dolayı bölgelerinde OHAL ilan etme ihtiyacı duyan özerk yönetimlerin, bu taleplerini meclise getirebileceklerini de ifade etti.

Sanchez, OHAL’in sadece “eve kapanma, seyahat kısıtlaması” anlamına gelmediğini vurguladı.

Covid-19 salgını ile ilgili verileri “kötü ve endişe verici” olarak nitelendiren Sanchez, “Alınacak yeni önlemlerle, teknolojik yardımlar ve ek insan kaynağıyla bu eğriyi aşağıya indireceğiz. Covid-19 verileri, sosyal ve ekonomik hayatımızı yine durduracağı korkusu yaratmamalı.” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir