Son dakika haberi: Tüm planı ifşa oldu! Dünya bu olayı konuşuyor

Kuzey Kore dünyanın en dışarıya kapalı, bu sebepten de en çok merak edilen ülkelerinden biri. Ülkeyi yöneten diktatör Kim Jong-un hakkında bir süredir ortada çok görünmediği için türlü iddialar ortaya atılıyordu. Güney Kore istihbarat servisinin ortaya attığı yeni iddiaysa gündeme bomba gibi düştü. İddialar Kim’in perde arkasındaki esrarengiz kız kardeşi Kim Yo-jong’la ilgili. İşte dünyayı sarsan iddiaların perde arkası…

Güney Kore istihbarat servisinin Kuzey Kore’yle ilgili yaptığı açıklama gündeme bir anda bomba gibi düştü.

İddialar dünyanın en tartışmalı liderlerinden olan Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong’u hakkında.

Tıpkı ağabeyi gibi bir kapalı kutu olan Kim Yo-jong, tüm dünyanın merak ettiği bir siyasi figür ve her geçen gün ülkesinin yönetiminde daha çok pay sahibi olmaya başladığı görülüyor.

Kuzey Kore’de birçok yetkili gibi, kendisi hakkında fazla bir bilgi yok. 30’lu yaşlarının başında olduğu tahmin ediliyor. Güney Kore istihbarat kurumlarına göre, 1987; ABD hükümetine göre ise 1989 doğumlu.

AĞABEYİNE EN YAKIN KİŞİ 

Kim Yo Jong, ağabeyinin sırdaşı ve en yakınındaki aile üyesi olarak gösteriliyor.

Güney Kore istihbarat servisi, patlattığı son bombada Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un, kız kardeşi Kim Yo-jong’un da aralarında bulunduğu danışmanlarına daha fazla yetki devrettiğini iddia etti.

YETKİLERİNİ KIZ KARDEŞİNE DEVREDİYOR 

Güney Kore Ulusal İstihbarat Servisinden yapılan açıklamada Kim’in hala “mutlak otorite” sahibi olduğu, ancak stresini azaltmak için birçok politika belirleme alanını başkalarına devrettiği belirtildi.

Ancak Güney Kore istihbaratı daha önce Kuzey Kore ile ilgili yanlış iddialarda da bulunmuştu.

İstihbarat servisinin bu bilgileri Perşembe günü parlamentoya aktardığı ifade ediliyor. Milletvekilleri de daha sonra bunları gazetecilerle paylaştı.

ARTIK KUZEY KORE’NİN İKİ NUMARASI OLACAK 

Kim’in kız kardeşi Kim Yo-jong’un, diğer görevlerinin yanı sıra Kuzey Kore’nin ABD ve Güney Kore’ye yönelik politikalarından sorumlu olduğu ve “fiilen iki numaralı lider” haline geldiği belirtildi.

Ancak Kim’in genel kontrolü elinde tuttuğu ve “halefini belirlemediği” vurgusu da yapıldı.

Kaynak: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir